Ranč Třebušín, romantický i náročný život mezi koňmi

6.8.2014
Jiří Ondrak
Nedaleko od Litoměřic je vesnička Třebušín a v ní ranč s tajemným názvem 3V. Tady žije téměř osmdesátka koní volně ve výbězích a človek má možnost sem přijet, jezdit na nich a spát v jejích těsné blízkosti. Jaký je život s koňmi? Romantický i náročný.

Ranč 3V

Na Ranč 3V se dostanete, když na silnici z Litoměřic do České Lípy odbočíte vlevo na Ploskovice a po pár kilometrech, těsně před Třebušínem, už uvidíte téměř volně pobíhat koně a hned po té i jižanskou vlajku a obrysy jednotlivých paddocků, hlavní budovu a nakonec i dům majitelů. Hned na první pohled vás zaujme velikost a volnost, která dýchá z celého areálu. Koně jsou celodenně ve výbězích oplocených jen slabými nitkami elektrických ohradníků, které chrání především jejich bezpečnost.

Majitelé, manželé Coufalovi, přišli na ranč před deseti lety z Jižní Moravy s devíti koňmi, když cítili potřebu svůj chov rozšířit. Obrovský prostor místních pastvin jim dal šanci dělat tuto práci tak, jak si představovali. Nyní mají téměř 80 koní, provozují jízdárnu, ubytování koní i lidí, koně prodávají, pronajímají, přepravují, prodávání krmivo, pořádají tábory pro děti a mimo to paní Coufalová vlastní cestovní agenturu.

Třebušín a Kalich

Historie obce Třebušín sahá až někam do 12. století. Dominantou je vrch Kalich, kde najdete stejnojmennou zříceninu. Na místě původní tvrze si po jejím dobytí v roce 1421 nechal Jan Žižka z Trocnova postavit hrad, který pojmenoval Kalich a podle kterého si také dal další přízvisko - Jan Žižka z Kalicha. Kalich byl tak nejspíš jediným majetkem, který Žižkovi opravdu náležel. Nyní z tvrze zbyla jen hromada kamenů, ale rozhodně se vyplatí nahoru vyšlápnout kvůli výhledu na okolí. Pověst praví, že na temeni Kalicha spočívá veliký znělcový balvan, který tam přinesl čert. Pod balvanem je prý skrýše, v níž je uložen veliký poklad. Jednou čas čert přiletí a poklad přepočítává, jestli mu z něj neubylo. V Třebušíně najdete i zámeček, dříve Schloss Hotel Hubertus pro německou klientelu, nyní opuštěný chátrající dům, kde jen zašlé vývěsky připomínají jeho slávu.

Koně

Prosté chatky a táborové stany určené pro ubytování návštěvníků ranče jsou přímo u výběhů, takže ráno nás probouzí řehtání koní a naskýtá se romantický pohled na zamlženou krajinu s pasoucími se koňmi. Zvířata jsou ve výběhu celoročně a kromě koní nemocných a soukromých, tak mají možnost se kdykoliv napást a proběhnout. "Díky volné pastvě v podstatě nemáme problémy s kolikami. Kůň má úžasnou schopnost si sám určit, která bylinka je pro něj v daný moment nejlepší. Čichá, ochutnává, vybírá a vrací se pro ty správné." říká majitel pan Coufal a rukou znázorňuje, jak koňská tlama požírá trávu. "Šetříme tak nejenom zdraví zvířat, ale i naše náklady na přepravu a veterinární péči." dodává. Za veterinářem si raději dojede do Německa, kde je péče kvalitnější a levnější.

Blíží se okamžik, kdy zkusíme, jak opravdu vypadá svět z koňského hřbetu. Pokud se domníváte, že vám na ranči dají mustanga a ukaž kovboje v sobě, jste na omylu. Začátečník dostane koně staršího, klidného, lety pečlivě vyzkoušeného. Pro vyšvihnutí do sedla trochu potupně používám stoličku, ale jinak vše probíhá hladce. Učíme se povely, jak koně pobídnout, zatočit i zabrzdit. Po té asi dvacet minut bez větších problémů kroužíme po jízdárně, než trenérka uzná naše dovednosti za tolik dostatečné, že můžeme vyrazit to terénu. 

Čekáte-li nějakou veselou příhodu o pádu na zem, tak bohužel, nemůžu sloužit. I druhá hodina, strávená na krokové vyjížďce krajem, proběhla hladce. Jedinou nepříjemností jsou ovádi obtěžující koně i nás. 

Cyklovýlety do okolí

Člověk by řekl, že Litoměřicko je rovinatý kraj, ale jakmile začnete od Ploskovic stoupat do kopce, je jasné, že to je trochu jinak. Tzv. Verneřická část Českého středohoří v okolí Třebušína je spíše taková malá Šumava. Trochu méně kopcovitá, ale minimálně stejně úchvatná. Jsou zde především pastviny a ovocné sady. Všude u cest rostou volně švestky, špendlíky, jablka a hrušky. 

Pokud pojedete do okolí na kole, určitě se zastavte na zámku Ploskovice, který  nechala vystavět jako své letní sídlo velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. Zámek si kromě návštěvníků oblíbili i filmaři a tak se můžete projít po stejných místech jako třeba Princ a Večernice. Určitě se vyplatí navštívit i Úštěk, historické město, kde se natáčel Kolja i Rebelové a kde je Muzeum Čertů. Pokud vám nevadí tlačit kola do kopců, jsou zde zajímavé vrcholy s vyhlídkami. Kromě Kalichu je tu rozložitější Sedlo, nejvyšší hora Verneřického středohoří, Panna se se stejnojmennou zříceninou  a nebo Trojhora.

| (c) photoreport.cz | Zákaz publikování fotografíí a textů bez předchozího souhlasu | Kontakt